صفحه اصلیاخبار و مقالاتدستورالعمل 1-103-93 الزامات تکمیلی طراحی سازه های فولادی

دستورالعمل 1-103-93 الزامات تکمیلی طراحی سازه های فولادی

به منظور استاندارد سازی محاسبه سازه به روش حدی معاونت شهرسازی شهرداری شیراز اقدام به انتشار دستورالعملی مفید برای مهندسین محاسب نموده است. در این دستوالعمل نکات طراحی سازه های فولادی به روش حدی در ETABS شرح داده شده است.

 

پس از مدت ها مقاومت آئین نامه ایران در برابر روش های جدید و حذف روش های قدیمی در طراحی سازه های فولادی، بالاخره در ویرایش 92 مقررات ملی ساختمان در مبحث ششم و دهم به صورت یک باره روش تنش مجاز حذف و تنها روش حدی به منظور طراحی سازه های فولادی باقی ماند. اکثر مهندسین شاغل در زمینه طراحی سازه حتی این روش را در دانشگاه نیز مطالعه نکرده بودند اما به دلیل این تغییرات مجبور شدند که دوباره کتاب های خود را از قفسه ها بیرون بیاورند و سری به کتاب فروشی های مهندسی بزنند تا از تغییرات عقب نمانند، آئین نامه های جدید را مطالعه کنند و نرم افزارها و کامپیوترهای خود را آپدیت کنند. بنابراین سال 93 برای مهندسین محاسب مملو از تغییرات بنیادی و دشواری های خاص خود بوده است.

در آئین نامه های جدید طراحی تاکید بیشتری بر افزایش شکل پذیری سازه شده است. از این رو هندسه مقاطع فولادی از اهمیت خاصی برخوردار شده است. برعکس روش تنش مجاز که بعضا تنها مساحت مقطع مورد توجه قرار می گرفت هم اکنون کنترل های بسیاری برای مقاطع فولادی وجود دارد. معاونت شهرسازی شهرداری شیراز از این تغییرات عقب نماند و با وجود مقاومت های بسیار استفاده از مبحث دهم ویرایش پیش از 92 را از انتهای شهریور ماه 93 ممنوع نمود.

با این وجود کماکان ابهامات بسیاری در طراحی به این روش وجود دارد و بعضا اختلاف نظر های گسترده ای جامعه مهندسین محاسب را فرا گرفته است. از این رو معاونت شهرسازی شهرداری شیراز اقدام به ابلاغ چند دستورالعمل در این رابطه نموده است تا روند محاسبه به روش حدی استاندارد سازی شده و کنترل آن برای ناظران عالی یکسان شود.

در این قسمت مهندسین محاسب عزیز می توانند فایل های مربوط به دستورالعمل 1-102-93 با عنوان "دستورالعمل ترکیب بارها درطراحی ساختمانهاي متعارف به روش حالت هاي حدي" را در قسمت انتهایی دانلود کنند. این فایل ها عینا از سایت معاونت شهرسازی شهرداری شیراز آورده شده است. در ادامه مقدمه فایل ضمیمه عینا درج گردیده است.

دفتر فنی گروه مهندسی بیلوشن

 

مقدمه فایل ضمیمه:

به منظور ایجاد وحدت رویه در انجام محاسبات سازه، کاهش خطاهاي احتمالی در فرضیات اولیه طراحی ناشی از سوء تعبیر مهندسان در برداشت از آیین نامه ها، و در نتیجه سهولت انجام بازبینی دفترچه هاي محاسباتی، کارگروه سازه مدیریت کنترل و نظارت ساختمان شهرداري شیراز اقدام به تدوین دستورالعمل مربوط به ترکیب بارها در طراحی ساختمانهاي متعارف به روش حالت هاي حدي بر اساس آئین نامه هاي معتبر بین المللی نموده است. لذا از این پس بکارگیري ضوابط این دستورالعمل در طراحی سازه ها الزامی است.

حداقل بارهاي طراحی » امریکا تحت عنوان ASCE / SEI 7-چهارچوب اصلی این دستورالعمل از استاندارد 10برگرفته شده است. سایر آئین نامه ها و مراجع مورد استفاده در این دستورالعمل به « ساختمانها و سایر سازه هاشرح زیر میباشند:

1- ASCE Standard [ ASCE/SEI 7-10 ] ; Minimum Design Loads for Buildings and Other Structures.

2- ANSI / AISC 360-10 ; Specification for Structural Steel Buildings.

3- ACI 318M-11 ; Building Code Requirements for Structural Concrete.

4- مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1392

5- مبحث دهم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1392

6- آئین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله 84-2800 ویرایش 3

 

با وجود تلاشهاي فراوان، این اثر مصون از ایرادهایی نظیر غلطهاي فنی، نگارشی، ابهام و ایهام نیست. از این رو از شما مهندسان گرامی صمیمانه تقاضا دارد در صورت مشاهده هر گونه اشکال و ابهام مراتب را به نشانی الکترونیکی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید گزارش فرمایید تا موجبات شناسایی و برطرف نمودن آنها فراهم شود.

مدیریت کنترل و نظارت ساختمان شهرداري شیراز

کارگروه سازه

تابستان 1393

 

دانلود پیوست‌ها:
بالای صفحه