1 2 asbestos-in-home
صفحه اصلیمهندسی بدون آزبست

 در ايران نيز همانند بسياري از كشورهاي جهان سوم ديگر آزبست به صورت فراوان استفاده می شود، كه از جمله مهم ترين آن استفاده در صنايع آزبست سيمان مثل صنايع ورقه هاي موجدار یا اصطلاحا ایرانیت، ساخت لوله هاي آزبستي نظیر لوله های بخاری و شومینه و آبرسانی، كاشي آزبستي و... مي باشد. آزبست همچنين در توليد انواع لنت ترمز و ديسك كلاچ خودروها و ماشين هاي صنعتي كاربرد دارد. 

 در دنیای امروز پیشرفت علوم با بیشترین سرعت به پیش می رود. هر روز روش جدید و بهتری برای افزایش بهره وری و مطلوبیت نهایی ابداع می گردد که هزینه های اجرای پروژه را به حداقل کاهش داده و صرفه اقتصادی سرمایه گذاران را افزایش دهد. در دنیای امروز که منابع مالی و تخصص معیار موفقیت و پیشرفت در حیطه های مختلف مهندسی است اهمیت اخلاق کمرنگ تر شده است. ما مهندسین اقلب به بهای کاهش هزینه ها، اثرات مخرب زیست محیطی ناشی از تصمیماتمان را نادیده می گیریم.

 آزبست چيست ؟

آزبست نام گروهی از ترکیب‌های معدنی منیزیم و سیلیسیوم است که اغلب در طبیعت به صورت الیاف معدنی و سنگ یافت می‌شود. این مواد به خاطر مقاومت زیادی که در برابر حرارت و آتش دارند به عنوان مواد نسوز بکار می‌روند. آزبست درطبیعت به رنگهای سفید، قهوه‌ای و آبی به چشم می‌خورد. در سال ۱۸۲۰ یک دانشمند ایتالیایی، برای اولین بار لباس ضد آتش، را با استفاده از الیاف آزبست تولید کرد.

بالای صفحه