چاپ کردن این صفحه

آشنایی با بیلوشن

 مالکین محترم به دلایل و انتظارات مختلفی اقدام به احداث بنا می نمایند؛ برخی به منظور سرمایه گذاری و بازده مالی هرچه بیشتر و گروهی دیگر برای ساخت بنایی شخصی با سلیقه و نظر خود. بنابراین ما با توجه به خواسته شما، سازه مناسب و پاسخگوی نیاز هایتان را  طراحی می نماییم.

اما از آنجایی که طراحی سازه علمی پیچیده و در حال پیشرفت است، انتخاب فاکتورهای تاثیر گذار در طراحی، مسئله ای پیچیده و حساس و نیازمند تجربه و درایت مهندسی می باشد.  به منظور پاسخ به نیازهای شما کارفرمای محترم چهار حالت مختلف از پیش تعیین شده طراحی و محاسبه سازه برای برآورده کردن خواسته های شما در نظر گرفته شده است.

طراحی اقتصادی:

economic

این حالت از طراحی سازه مناسب آن دسته از کارفرمایانی است که به منظور سرمایه گذاری و بازده مالی اقدام به ساخت بنا می نمایند و کاهش هزینه های اجرا در اولویت کاری ایشان قرار دارد. مهندسین بیلوشن با مد نظر قرار دادن دو فاکتور "حداقل مصالح" و "سادگی در اجرا" در این حالت طراحی کوشیده اند تا مطابق آخرین آیین نامه های موجود در ایران سازه ای اقتصادی را طراحی نمایند.

مزایا:

1-    سبک ترین وزن امکان پذیر برای آهن و میل گرد و کوچکترین ابعاد برای مقاطع بتنی در مقایسه با دیگر حالت های طراحی

2-    تنوع کم مقاطع فلزی و بتنی به منظور افزایش سرعت و کاهش هزینه ها در اجرا.

معایب:

1-    حداقل مقاومت ممکن برای سازه مطابق آئین نامه های موجود.

2-    عدم ملاحظات نواقص اجرایی موجود در طراحی مانند کاهش بعد جوش در اجرا و یا کاهش کاور بتن.

3-    عدم ملاحظات مقاطع غیر استاندار موجود در ایران نظیر مقاطع ناودانی سبک و بولت های غیر استاندارد.

4-    عدم قابلیت استفاده از سازه پس از وقوع زلزله طرح. سازه به منظور تحمل زلزله طراحی می شود تا جان ساکنین را محافظت نماید اما با تغییر شکل زیاد تیرها و دهانه های بادبند و وقوع ترک ها در مقاطع بتنی، ساختمان عملا غیر قابل استفاده مجدد می باشد.

5-    عدم امکان تغییر کاربری سازه طراحی شده به علت حداقل بودن مقاومت و تغییرات و یا افزودن طبقه پس از اجرای سازه.

6-     ریسک در خطر بودن کل سرمایه به خاطر انتخاب حداقل مقاومت سازه.

طراحی بهینه:

optimum

این حالت از طراحی سازه مناسب آن دسته از کارفرمایانی می باشد که با سرمایه محدود می کوشند تا بنایی با کیفیت به منظور استفاده خودشان و یا دیگران احداث نمایند.  از این رو جدای از اقتصادی بودن فاکتورهای کیفی دیگری نیز مد نظر دارند. بنابر این سازه طراحی شده در این حالت با در نظر گرفتن ملاحظات مهندسی و برخی از عیوب رایج زمان اجرا، از کیفیت بهتری نسبت به حالت اقتصادی برخوردار است. سازه طراحی شده در این حالت تا 9 درصد در سازه های فلزی و تا 6 درصد در سازه های بتنی سنگین تر از حالت اقتصادی است، اما در حدود 20 درصد ایمن تر است.

مزایا:

1-    کیفیت بالاتر سازه و مقاومت و ایمنی بیشتر آن نسبت به روش اقتصادی تا 20 درصد

2-    وزن بهینه سازه نسبت به کاربری مورد انتظار از سازه

3-    پایداری و کیفیت مطلوب سازه در عین استفاده مطلوب از مصالح اولیه مانند آهن و سیمان نهایتا موجب حفظ بیشتر محیط زیست می گردد.

4-    در نظر گرفتن عیوب رایج زمان اجرا شامل مصالح غیر استاندار و معایب اجرایی در طراحی و نزدیک تر بودن سازه طراحی شده به سازه اجرا شده.

5-    حفظ قابلیت کاربری ساختمان در زلزله های متوسط با خسارات جزئی و قابلیت تعمیر به منظور استفاده مجدد.

معایب

1-    تنوع مقاطع فلزی و بتنی نسبت به حال اقتصادی بیشتر و اجرای سازه مهندسی تر می باشد.

2-    هزینه بالاتر نسبت حالت اقتصادی و افزایش قیمت تمام شده ساختمان.

3-    عدم امکان تغییر عمده کاربری سازه به علت بهینه بودن مقاومت و تغییرات و یا افزودن طبقه پس از اجرای سازه.

4-    امکان آسیب دیدگی سازه در وقایع خاص طبیعی مانند برف های سنگین زلزله های با مولفه قائم شدید.

طراحی سفارشی:

custom

این حالت از طراحی مناسب کارفرمایانی می باشد که با وسواس بیشتر اقدام به احداث بنا می نمایند و می خواهند که در یک حاشیه امن از مخاطرات طبیعی قرار گیرند. این دسته از کارفرمایان در نظر دارند در دیگر مراحل ساخت از مصالح درجه 1 و بعضا لوکس استفاده کرده و سرمایه بیشتری را صرف احداث بنا می نمایند؛ بدین منظور تمایل دارند تا از حفظ کارکرد سازه نیز به منظور حفظ سرمایه شان اطمینان پیدا کنند. سازه در این حالت برای فرضیات بیشتر از توصیه های آئین نامه ای طراحی شده و می تواند در سازه های فلزی تا 25 درصد و در سازه های بتنی تا 16 درصد سنگین تر از حالت اقتصادی باشد اما تا 50 درصد نسبت به حالت اقتصادی ایمن تر است.

مزایا:

1-    کیفیت بالاتر سازه و مقاومت و ایمنی بیشتر آن نسبت به حالت طراحی اقتصادی تا 50 درصد و نسب به حالت طراحی بهینه تا 40 درصد

2-    در نظر گرفتن اکثر عیوب زمان ساخت و کیفیت واقعی مصالح موجود در طراحی سازه

3-    قابلیت حفظ کاربری سازه به علت طراحی دسته بالا در تغییر کاربری و سطوح مختلف بهره برداری

4-    مورد تایید بودن سازه با پیشرفت آئین نامه ها و سخت گیری بیشتر مراجع فنی در طول زمان

5-    مناسب برای حفظ سرمایه و هزینه های بالای دیگر مراحل ساخت.

معایب:

1-    صعوبت و حساسیت بیشتر در زمان اجرا و افزایش هزینه های دستمزدی

2-    افزایش میزان مصالح مورد استفاده در سازه و افزایش بهای تمام شده.

3-    استفاده بیشتر از منابع و مصالح نظیر آهن، سیمان و غیره نهایتا موجب آسیب به محیط زیست می گردد.

طراحی ویژه

Special

این حالت از طراحی مناسب آن دسته از کارفرمایانی است که انتظارات خاصی از سازه دارند. برای مثال می خواهند در بالاترین طبقه ساختمان خود اقدام به احداث استخر نمایند و یا ماشین خود را در پنت هاوس خود پارک کنند یا پناهگاهی ایمن در برابر انفجارهای سنگین در زیر ساختمان خود بسازند و یا طرح های ویژه معماری را با دهانه های بالا و مصالح خاص اجرا نمایند و یا حتی کلکسیونی ارزشمند دارند که می خواهند به هر قیمت در برابر حوادث طبیعی و غیر طبیعی حفظ شود. در این موارد مهندسین ما با حفظ ارتباط خود با علم سازه و تکنولوژی های نوین می کوشند تا نیاز های این دسته از کارفرمایان را به خوبی تامین نمایند.

 

در ادامه برای آن دسته از کارفرمایانی که خود در زمینه طراحی و مهندسی سازه سررشته دارند فاکتورهای طراحی سازه در حالت های مختلف به تفصیل در جداول گروه بندی شده نشان داده شده است. شما می توانید با انتخاب یکی از حالت های از پیش تعیین شده بالا و یا با تغییر هر یک از این فاکتورهای طراحی ارائه شده در جداول، سازه مناسب با نیاز های خود را برای طراحی به مهندسین بیلوشن بسپارید.

لازم به ذکر است که کلیه خدمات مشاوره بیلوشن به صورت کاملا رایگان ارائه می گردد. 

آخرین‌ها از